W odróżnieniu od innym projektów mapowych, OpenStreetMap pozwala na samodzielną edycję. Nie trzeba czekać, aż ktoś przejrzy Twoje zgłoszenie, zaakceptuje bądź je odrzuci… czasami trwa to długo, zdarza się, że “moderator” stwierdzi, że Twoja propozycja nie nadaje się do naniesienia na mapę… U nas sam nanosisz rzeczy, które chcesz zaznaczyć na mapie – nie musisz prosić, by ktoś to zrobił.
OpenStreetMap można traktować jako miejsce, gdzie możesz swoją mapę, mapę swojej okolicy. Prawdziwą i aktualną. A jeśli chcesz do prawdziwej mapy rzeczy, które nie powinny się na niej znaleźć – np. swoje plany i pomysły, to jest do tego specjalny serwis (po angielsku).
Wyobraźmy sobie taką sytuację:
Mieszkasz w małej miejscowości, w której ostatnio wprowadzono nazwy ulic. Powoduje to zamieszanie, ponieważ mało kto wie, gdzie jest jaka ulica, więc dobrze byłoby zamieścić na stronie miejscowości mapę pokazującą nazewnictwo ulic… Na mapach komercyjnych takich jak Google Maps, czy Targeo te dane pojawią się dopiero za jakiś (długi) czas…
I tu z pomocą przychodzi OSM! Możesz własnoręcznie nanieść nazwy ulic (a jeśli ich nie ma to je narysować), a gdy skończysz, zamieścić tę mapę w docelowym miejscu.
To tylko przykład – możesz nanieść każdą inną rzecz, którą można pokazać na mapie.
Jak to? Nie ma moderacji?
Można powiedzieć, że w projekcie OpenStreetMap występuje kontrola jakości “po fakcie”, czyli podobnie jak teksty w Wikipedii. Jeśli osoba obserwująca zmiany, przykładowo ktoś
opiekujący sie swoją okolicą na mapie, zauważy informacje niedokładne lub nieprawdziwe, ma możliwość szybkiego wycofania ich lub kontaktu z autorem zmian w celu wyjaśnienia wątpliwości.
Jakie są jeszcze inne powody?
OpenStreetMap udostępnia swoje dane i mapy na otwartej licencji (jak np. Wikipedia) dzięki czemu każdy może korzystać swobodnie z tych danych. Mapując w OSM działasz filantropijnie i pomagasz innym ludziom.
Inny powód: OpenStreetMap to projekt globalny. Dzięki temu wyjeżdżając za granicę możesz skorzystać z nawigacji opartej o dane OSM bez konieczności wydawania pieniędzy na dodatkowe mapy. O ile w krajach z mniejszą społecznościa OSM jakość danych adresowych pozostawia jeszcze wiele do życzenia, to w krajach takich jak Wielka Brytania, Niemcy, Holandia czy Polska mapy OSM są o wiele lepsze niż jakakolwiek mapa komercyjna.