Warunki licencyjne

OpenStreetMap to nie tylko mapy, które można tylko pooglądać. OpenStreetMap to również dane źródłowe, które można wykorzystać do własnych celów, np. stworzenia własnej nawigacji samochodowej czy mapy pokazującej czy uwydatniającej wybrany aspekt geograficzny. OpenStreetMap udostępnia dane na licencji ODbL, co umożliwia nieodpłatne komercyjne wykorzystanie, a podstawowym warunkiem jest zaznaczenie źródła mapy, np. przez umieszczenie tekstu “Źródło mapy: OpenStreetMap.org”.

Co istotne, licencja ODbL umożliwia swobodne licencjonowanie dzieł wygenerowanych z danych OSM, czyli np. można wytworzyć mapę na własnej (nawet komercyjnej) licencji, z zachowaniem warunku dotyczącego pochodzenia danych, czyli umieszczenia jednoznacznej i czytelnej informacji np. “Dane kartograficzne: OpenStreetMap.org”. Więcej informacji znajduje się na stronie osm.org/copyright. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z nami.

Dane OpenStreetMap są wolne i darmowe. Jeśli uważasz że są przydatne w twojej pracy, być może zechcesz wesprzeć nasze stowarzyszenie. Dzięki temu możemy rozwijać ciekawe wizualizacje, oprogramowanie, czy pozyskiwać nowych mapujących poprzez organizowanie szkoleń i warsztatów. Więcej informacji na temat wsparcia.