O projekcie

Logo OpenStreetmap

OpenStreetMap (skrótowo OSM) to globalny projekt mający na celu stworzenie darmowej oraz swobodnie dostępnej mapy świata. Co najważniejsze, może być edytowana przez każdego, przez co nazywana jest także kartograficznym odpowiednikiem Wikipedii.

Wszelkie dane zawarte w projekcie udostępniane są na otwartej licencji Open Database License (ODbL), co umożliwia dalsze ich wykorzystywanie, między innymi w systemach nawigacji GPS, co czyni ją darmową alternatywą dla drogich, niekoniecznie lepszych, map komercyjnych. Sam projekt, założony w 2004 roku, tworzy obecnie ponad 600 tysięcy mapowiczów (jak nazywają siebie zarejestrowani użytkownicy edytujący OSM), a wszystkie przesłane obiekty “ważą” ponad 200 gigabajtów.

Jak to działa?

Mapy powstają na kilka sposobów. Najstarszą metodą jest zbieranie śladów za pomocą odbiornika GPS a następnie, po zgraniu ich na komputer, wyrysowywanie ulic wzdłuż śladu z urządzenia.

Inną metodą jest używanie udostępnionych zdjęć satelitarnych na podstawie których można wyrysować nie tylko drogi, ale także budynki czy tereny niedostępne. Umożliwia to także tworzenie mapy na obszarach, których nie widziało się na własne oczy. W taki sposób powstała np. mapa stolicy Haiti, która była nieocenioną pomocą przy akcji ratunkowej po trzęsieniu ziemi w 2010 roku, a tworzona głównie przez mapowiczów z Europy i Ameryki.

Należy zaznaczyć, iż ze względu na rygorystyczne podejście do praw autorskich zabronione jest przerysowywanie innych map oraz wgrywanie danych, na które nie uzyskało się pozwolenia.