Samorządy

Zaprezentuj się w świecie

Twój region nie musi być białą plamą na mapie, przeciętą jedynie drogą wojewódzką. Na pewno masz wiele rzeczy do zaprezentowania, zarówno turystom jak i inwestorom. Mapy OpenStreetMap możesz umieścić na swoich stronach internetowych, ale to nie wszystko – co stoi na przeszkodzie, aby umieścić je w drukowanych materiałach promocyjnych lub nawet zrobić wielką tablicę z zaznaczonymi największymi atrakcjami?

Wieluń (woj. łódzkie) ma zaznaczone na mapie nawet pojedyncze drzewa w parku:


Powiększ mapę

 

Co Twój Urząd może zyskać?

 • Bezpłatny i prosty sposób na prezentację on-line ważnych informacji: planowanych inwestycji, komunikacji miejskiej, infrastruktury
 • Rozwój turystyki poprzez pokazanie ciekawych miejsc, atrakcji i szlaków
 • Łatwy sposób na tworzenie materiałów drukowanych zawierających mapy i dane przestrzenne
 • Możliwość samodzielnego aktualizowania danych oraz punktów adresowych – dodatkowo wsparcie setek wolontariuszy OpenStreetMap
 • Możliwość korzystania z bardzo precyzyjnych map przez służby ratunkowe
 • Pełną niezależność od firm trzecich tworzących mapy
 • Możliwość rozwoju lokalnej edukacji geograficznej – Stowarzyszenie OpenStreetMap służy wsparciem przy tworzeniu scenariuszy lekcji geografii uczących kartografii.

Udostępnienie danych adresowych

Zachęcamy do udostępnienia projektowi OpenStreetMap danych geoprzestrzennych, jak np. dane adresowe, obrysy budynków.

Dlaczego prosimy o dane?

Ponieważ zbieranie danych adresowych w terenie czy rysowanie budynków na podstawie zdjęć jest czaso- i pracochłonne. Wolimy przeznaczyć ten czas na uzupełnianie takich rzeczy jak informacje o zabytkach, ścieżki rowerowe, chodniki, mapy zieleni czy aspekty związane z dostępnością dla niepełnosprawnych. Poza tym uważamy, iż dane, które powstały za pieniądze publiczne (czyli z podatków) powinny być dostępne dla społeczeństwa.

Dlaczego warto nam udostępnić dane?

 • działamy pro publico bono
 • OpenStreetMap jest szeroko wykorzystywane przez ludzi uprawiających turystykę, co również wiąże się z punktem wymienionym powyżej – atrakcyjna mapa zachęca do odwiedzenia danej okolicy
 • można wykorzystać nasze dane i mapy bez ponoszenia kosztów licencyjnych, np. na stronie WWW urzędu, tablicach informacyjnych, ulotkach, broszurach.
 • jest to swego rodzaju reklama dla regionu.

Otwarta licencja projektu (ODbL) umożliwia dalsze ich wykorzystywanie, nie tylko w sposób tradycyjny jako mapy oglądanej na ekranie komputera, ale też między innymi w systemach nawigacji GPS, co czyni ją darmową alternatywą dla drogich, niekoniecznie lepszych, map komercyjnych. Jak pokazują badania, jakość i aktualność map OSM na terenach gdzie rozwinęła się silna społeczność OSM, jest wyższa niż dowolnych map komercyjnych.

Swoje dane udostępnili nam:

 

Uzupełnienie mapy / mapping party

Co jakiś czas w wybranej przez nas miejscowości organizujemy spotkanie robocze określane przez nas mianem “mapping party”. Idea polega na tym, aby zebrać w danym miejscu (np. w miejscowości) jak najwięcej interesujących informacji typu atrakcje turystyczne, zabytki, lokalne szlaki turystyczne i POI takie jak sklepy, apteki, stacje paliw etc. Następnie zebrane w terenie dane zostają wprowadzone przez nas na mapę OpenStreetMap.

Chętnie przyjmiemy zaproszenie na organizację takiego spotkania – oczekujemy jedynie organizacji i pokrycia kosztów noclegu. Z reguły mapping party trwa 3 dni (piątek, sobota, niedziela).

Przykłady:

Zorganizowanie mapping party w połączeniu z udostępnieniem własnych danych jest sposobem na stworzenie najdokładniejszej i najbardziej kompletnej mapy danego regionu. Oczywiście, można również uzupełnić te dane we własnym zakresie. Naszym cichym życzeniem jest, aby w każdej gminie była osoba dbająca o kompletność i aktualność danych na mapie. Nazywamy to “mapowaniem obywatelskim”.