Dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Szczecina, stał się on prawdopodobnie najlepiej zmapowanym polskim miastem w OpenStreetMap, i jednym z kompletniejszych w Europie Centralnej.
Zastrzyk danych, który otrzymał w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, jest wynikiem zezwolenia przez Urząd na wykorzystanie miejskiego serwisu GIS w pracy nad naszą mapą. Dotyczy to warstwy zdjęć lotniczych w wysokiej rozdzielczości (ok. 15cm na piksel) oraz warstw danych, dostępnych przez przeglądarkę www. Korzystając z tych zasobów, w OpenStreetMap zmapowane zostały wszystkie brakujące punkty adresowe, obrysy budynków wraz z ich wysokościami i innymi atrybutami oraz drzewa.
W tym momencie uzupełnione tymi danymi jest już szczecińskie Lewobrzeże. Praca nad drugą połową miasta jeszcze trwa, bo mimo dostępu do mapy Urzędu przez www, nie jest to proces szybki ani prosty.
“Kompletność” mapy jest trudna do ustalenia w sposób ścisły, ponieważ zależy od wielu czynników. Jednak możemy mówić o kompletności ilościowej i jakościowej w zakresie konkretnego rodzaju danych (warstwy), jak siatka ulic, rzeki, adresy czy sklepy. Obszar gminy Szczecin ma szansę być pierwszym kompletnym obszarem pod względem adresów w Polsce.
Podobne pozwolenie otrzymali mapowicze we Wrocławiu od Urzędu Miejskiego, który również utrzymuje swój internetowy serwis mapowy i świetnej jakości zdjęcia lotnicze. W Polsce takimi serwisami dysponują jeszcze inne miasta i jest szansa, że niektóre z nich również będą otwarte na współpracę.
W Europie podobnym źródłem dysponują już mapowicze we Francji, którzy otrzymali pozwolenie na wykorzystanie strony internetowej biura katastru, pokrywającej większość kraju. W Danii natomiast zaimportowano adresy w całym kraju w sposób automatyczny, lecz bez obrysów budynków.
Niestety zupełnie niechętny do współpracy okazał się Warszawski BGIK. Mimo braku pozwolenia na wykorzystanie jakichkolwiek jego danych w OpenStreetMap, oficjalnie ze względu na otwartość projektu na wykorzystania komercyjne, to samo Biuro pracuje dziś nad udostępnieniem swoich danych serwisowi Google Maps. Niebawem otrzymać on ma gotowe dane o obrysach budynków w stolicy. Mamy nadzieję, że obecność OpenStreetMap wpłynie na otwartość tych urzędów.
Źródło: http://blog.openstreetmap.pl/