Zastosowania komercyjne danych OpenStreetMap.

21 gru

Doświadczenia Kontur Atlas na podstawie danych defibratorów automatycznych.

Jak zapewne pamiętacie w 2022 roku Stowarzyszenie OpenStreetMap Polska rozpoczęło projekt zbierania danych o lokalizacjach automatycznych defibrylatorów zewnętrznych (AED) na terenie Polski. Celem było umieszczenia ich zasobach OpenStreetMap. W chwili kiedy projekt wchodził w fazę realizacji, w bazie danych znajdowały się informacje o 150 sztukach tych urządzeń. Członkowie stowarzyszenia przeprowadzili kampanię mailową, wysyłając tysiące maili do wszystkich samorządów w Polsce. Pozyskano informację o 2000 urządzeń, które stanowiły podstawę zasobów dziś dostępnych w OpenStreetMap. Obecnie na terenie Polski mamy oznaczonych ponad 8000 urządzeń, co stanowi największy otwarty zbiór takich danych. Dodatkowo pod adresem openaedmap.org działa strona z dedykowanym edytorem umożliwiającym wprowadzenie nowych lokalizacji przez wolontariuszy.

Ta inicjatywa miała ogromny wpływ nie tylko na dostępność danych dla obywateli, ale także na wykorzystanie tych informacji w komercyjnych produktach, do których należy Kontur Atlas. Firma Kontur zajmuje się tworzeniem rozwiązań z zakresu analityki GiS. Jej działające w Polsce biuro aktywnie współpracuje z polską społecznością OpenStreetMap w zakresie danych przestrzennych.

Zespół Kontur zainspirowany inicjatywą openaedmap.org podjął decyzję o wykorzystaniu tych danych i ich integracji w swoim produkcie Atlas. Dzięki temu instytucje i organizacje korzystające z tego narzędzia uzyskały dostęp do tych danych, co umożliwiło im nie tylko tworzenie statystyk, ale również prowadzenie analiz przestrzennych i badań w celu określenia optymalnych miejsc do instalacji nowych defibrylatorów oraz uwzględnienia tych lokalizacji w analizie wielowymiarowej.

Więcej na temat wdrożenia tych rozwiązań przez Kontur możecie się dowiedzieć w materiale dostępnym na ich blogu pod adresem: https://www.kontur.io/blog/how-we-add-data-layers-to-atlas-the-example-of-defibrillators/

Dzięki wysiłkom wolontariuszy OpenStreetMap Polska dane o defibrylatorach pomagają teraz nie tylko polskim obywatelom, ale także klientom Atlas na całym świecie.