OpenStreetMap (skrótowo OSM) to globalny projekt mający na celu stworzenie darmowej oraz swobodnie dostępnej mapy świata. Co najważniejsze, może być używana i edytowana przez każdego, przez co nazywana jest kartograficznym odpowiednikiem Wikipedii.
Wszelkie dane zawarte w projekcie udostępniane są na otwartej licencji ODbL, co umożliwia dalsze ich wykorzystywanie, między innymi w systemach nawigacji GPS, co czyni ją darmową alternatywą dla drogich, niekoniecznie lepszych, map komercyjnych. Sam projekt, założony w 2004 roku, tworzy obecnie ponad 350 tysięcy mapowiczów (jak nazywają siebie zarejestrowani użytkownicy edytujący OSM), a wszystkie przesłane obiekty “ważą” ponad 200 gigabajtów.
Jak to działa?
Mapy powstają na kilka sposobów.
- Najstarszą metodą jest zbieranie tzw. śladów za pomocą odbiornika GPS a następnie, po zgraniu ich na komputer, wyrysowywanie dróg/ścieżek wzdłuż śladu z urządzenia.
- Inną metodą jest używanie udostępnionych zdjęć satelitarnych na podstawie których można wyrysować nie tylko drogi, ale także budynki czy tereny niedostępne. Umożliwia to także tworzenie mapy na obszarach, których nie widziało się na własne oczy.
W taki sposób powstała np. mapa stolicy Haiti, która była nieocenioną pomocą przy akcji ratunkowej po trzęsieniu ziemi w 2010 roku, a tworzona głównie przez mapowiczów z Europy i Ameryki.
Należy zaznaczyć, iż ze względu na rygorystyczne podejście do praw autorskich zabronione jest przerysowywanie innych map oraz wgrywanie danych, na które nie uzyskało się pozwolenia.