Zapraszamy na warsztaty, mapping party, i co piszczy w OSM

23 wrz

Szykują się kolejne wydarzenia związane z projektem OpenStreetMap i wolnymi danymi w Polsce, zapraszamy do udziału. Od mapping party na kielecczyźnie, zajęć z harcerzami z ZHR, do warsztatów i konferencji.

Logo Centrum Cyfrowego

Najbliższe z nich to warszawskie warsztaty OpenStreetMap organizowane już w ten weekend przy współpracy z Centrum Cyfrowym Projekt:Polska, dość nową instytucją mocno zaangażowaną w otwartość danych. Centrum Cyfrowe jest organizatorem serii warsztatów na różne tematy w Warszawie i Lublinie, które tworzą część tegorocznej edycji Obozu Kultury 2.0 (zob. zeszłoroczny Medialab Chrzelice). Fundusze na nasz warsztat pochodzą (bardzo pośrednio) z grantu Urzędu Miasta Warszawy. W czasie dwóch dni zajęć z kilkunastoma uczestnikami będziemy uczyć się zdobywania i wprowadzania danych geograficznych, w tym zdjęć lotniczych przy dobrych warunkach pogodowych.

Logo Jesieni LinuksowejZapraszamy również na październikowe Mapping Party, które organizowane jest przez nasze stowarzyszenie z pomocą Polskiej Grupy Użytkowników Linuksa (PLUG). Mapping Party towarzyszyć będzie konferencji Jesień Linuksowa, która w tym roku po raz pierwszy odbywa się w Mąchocicach Kapitulnych pod Kielcami. Dzięki Darkowi Grzesiście – części wspólnej organizatorów konferencji i śląskiej społeczności OpenStreetMap – uczestnicy Mapping Party dostaną zniżkowe bilety na konferencję, a oprócz tego tak jak rok i dwa lata temu przewidziane są wystąpienia o naszym projekcie. Tym razem Marek Kleciak z uniwersytetu w Hamburgu opowie o swojej koncepcji uwzględnienia trzeciego wymiaru oraz danych historycznych w OSM.

Open Government Data Camp 2011Zapraszamy również na międzynarodową konferencję Open Government Data Camp w Warszawie, która w dużej części będzie dotyczyła “otwierania” zasobów instytucji, dostępu do informacji publicznej i jej ponownego wykorzystania, w Polsce i za granicą.  Będzie mowa o wielu otwartych projektach a także o serwisach przez które rządy Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Grecji czy Nowej Zelandii już teraz udostępniają dane na wolnych licencjach.  Są to odpowiedniki polskich Biuletynów Informacji Publicznej i naszego Geoportalu, z tym, że Polska nie wykonała jeszcze tego kroku w którym dane geograficzne zostają udostępnione obywatelom na warunkach pozwalających im na czerpanie zysku z tych informacji i zgodnych z zaleceniami EU.  Konferencja jest również organizowana przez wspomniane Centrum Cyfrowe i następuje niedługo po światowym zjeździe Creative Commons, który też odbywał się w Warszawie.

Na początku października OpenStreetMap będzie też obecne na zlocie drużynowych ZHR kontynuując współpracę, która rozpoczęła się w kilka miesięcy temu. Na Zlocie 100-lecia Harcerstwa w zeszłym miesiącu zrobiliśmy zdjęcia z powietrza i dawaliśmy grupom harcerzy zadania związane ze zbieraniem danych mapowych podczas ich gry terenowej, w której wzięło udział 90 zespołow. Nasze zdjęcia, oprócz pomocy w rysowaniu mapy stały się też dokumentacją wydarzenia.

Zlot 100-lecia harcerstwa
Zlot 100-lecia harcerstwa (namioty w kształcie krzyża harcerskiego)

Podobnie było w czasie Przystanku Woodstock miesiąc wcześniej, kiedy nasze zdjęcia latawcowe pojawiły się w prasie w wielu reportażach z festiwalu i są dostępne również jako jedyna ortofotomapa uwieczniająca ogromne pole namiotowe i układ scen na polach pod Kostrzynem.  (Dysponowaliśmy wtedy znacznie lepszym sprzętem niż na zlocie harcerstwa, a także pomocą ze strony obsługi festiwalu)

Źródło: http://blog.openstreetmap.pl/