Książka OSM z book sprintu

23 paź

Book sprints to jedno- lub kilkudniowe spotkania mające na celu… napisanie książki od zera, w ekspresowym tempie. Mogą mieć narzucony temat lub nawet pełen spis treści, lub też polegać wyłącznie na pomysłowości uczestników, wtedy nawet tematyka książki krystalizuje się dopiero w trakcie spotkania. Uczestniczy w nich do kilkunastu osób, jeśli uczestników jest więcej to może powstać kilka książek równolegle. Spotkanie może być fizyczne lub wirtualne i można powiedzieć, że jest po prostu zaaplikowaniem modelu pracy wiki i crowdsourcingu do tworzenia formy tekstu, która w przeciwieństwie do wiki ma podział na rozdziały, podrozdziały, i (zależnie od typu książki) fabułę lub cel przekazania czytelnikowi konkretnego, niezbyt obszernego, materiału w spójny sposób. Książka, w przeciwieństwie do wiki, charakteryzuje się też tym, że w którymś momencie jest ukończona i gotowa do wydania.

Takich book sprintów odbyła się już jakaś liczba, w tym dwa o których mi wiadomo w Warszawie (jeden w styczniu z okazji Open Data Day, i jeden ostatnio w ramach Medialabu Lublin/Warszawa).  Natomiast  w ostatnim tygodniu (17 do 21 października) w ramach szczytu Google Documentation Summit w siedzibie Google’a odbył się też 30-osobowy book sprint dokumentujący różne wolne projekty, i w tym OpenStreetMap.  Za książkę, oprowadzającą zupełnie “zielonego” czytelnika po projekcie, ale w dalszej części poruszającą nawet zaawansowane techniczne tematy, ambitnie wzięło się trzech uczestników szczytu z projektu OSM (Ian Dees, Kate Chapman i Shaun McDonald) i dwóch bardziej doświadczonych autorów dokumentacji bez związku z naszym projektem.  Do tego pod koniec spotkania dołączyło kilku uczestników z dalszych zakątków internetu, co było możliwe dzięki użyciu prostej sieciowej platformy FLOSS Manuals. Wczoraj wieczorem (o północy czasu PDT 21 października) wersja praktycznie już gotowa znalazła się u jednego z wydawców on-demand (czyli takich jak Amazon), konkretnie lulu.com.

Pierwsze, świeże egzemplarze nowej książki o OpenStreetMap po angielsku
(fot. Ian Dees)

20 pierwszych egzemplarzy zakupił Google dla uczestników programu Summer Of Code. Kolejne są do kupienia przez lulu.com.

Książka nie powstała kompletnie od zera, jako punkt startowy wykorzystano świetny materiał instruktażowy z projektu Kate Chapman: LearnOSM.org, który powstał na potrzeby warsztatów w Indonezji.  Ten sam materiał zaczęliśmy jakiś czas temu tłumaczyć też na język polski i mamy zamiar w niedługim czasie zaoferować jako plik PDF.


Źródło: http://blog.openstreetmap.pl/2011/book-sprint-osm/