Po konferencji State Of The Map EU

20 lip

SOTM EU 2011W ostatni weekend odbyła się pierwsza konferencja State of the Map EU, europejska wersja corocznego spotkania osób zainteresowanych projektem OpenStreetMap. W przeciwieństwie do State of the Map (bez końcówki EU), która w tym roku odbędzie się w Stanach, SotM-EU nie ma wsparcia OpenStreetMap Foundation.  Mimo tego przyjechało ponad 200 uczestników a program, podzielony na równoległe ścieżki, zawierał kilka zupełnych nowości i “odsłon” nowych projektów, serwisów.

Z ciekawszych rzeczy Al Pascual z ESRI pokazał działanie świeżo udostępnionej na githubie wtyczki OpenStreetMap dla ArcGIS Desktop.  Produkt jest o tyle interesujący, że jest dostępny z kodem źródłowym na wolnej licencji i można z niego korzystać niezależnie od innych produktów ESRI czyli bez instalacji komponentów na zamkniętym kodzie.  Jeden z trybów pozwala nawet na edycję danych OSM z przeglądarki za pomocą interfejsu javascriptowego. Wymagany jest do tego ArcGIS Server, również dostępny na otwartej licencji.  Edytor prezentuje się ciekawie i jest rozwijany przez mały zespół w ESRI, otwarty na drobne poprawki jak i na pełny udział ze strony programistów z zewnątrz.  Należy spodziewać się, że wykorzystanie tego edytora przez użytkowników OSM będzie na razie małe w porównaniu z trzema czy czterema najpopularniejszymi aktualnie programami do edycji danych OSM, ale ma potencjał na zyskanie sporej popularności dzięki kilku ciekawym rozwiązaniom w interfejsie użytkownika.

Uczestnicy State Of The Map EU 2011

W najbliższy czwartek ma się odbyć godzinne szkolenie on-line (webinar) z obsługi edytora OSM dla ArcGIS, więcej informacji na jego temat znajdziemy na stronie esriosmeditor.codeplex.com.

Ciekawe było również wystąpienie Josefa Kauera  z Microsoftu w którym ujawnione były aktualne oraz długo-terminowe plany zespołu zajmującego się podkładami zdjęć serwisu Bing.  Mieszczą się one w tematyce OpenStreetMap o tyle, że Bing jest jednym z kilku serwisów, które zezwoliły użytkownikom OSM na korzystanie ze zdjęć przy rysowaniu map.

Zespół Binga zrezygnował z kupowania podkładów ortofoto od firm wyspecjalizowanych w wykonywaniu tych zdjęć i postawił na własne metody.  Aktualnie ich zadaniem jest pokrycie obszaru Stanów Zjednoczonych i Europy zachodniej zdjęciami o rozdzielczości terenowej 30cm, może to potrwać jeszcze kilka miesięcy.  Zespół nie ma na dzisiaj w planach lotów nad Europą centralną ale stara się uzyskać fundusze na pokrycie części Afryki, z których wiele nie było jeszcze nigdy w historii sfotografowanych.  Zastanawia się też na pokryciem Rosji. Microsoft podzielił Europę zachodnią i Stany na kwadratowe obszary 100km x 100km zawierające m.in. całe Niemcy a więc i przygraniczne części Polski.  Wykonuje loty na wysokości 5km, w których pokrywany jest cały kwadrat, warunkiem jest zerowe zachmurzenie na całym obszarze.  Koszt sfotografowania jednego kilometra kwadratowego był oceniony na $20.

Tematem sporej liczby wystąpień było planowanie transportu publicznego przy użyciu OSM i inne formy współpracy między lokalnymi władzami lub operatorami transportu a społecznością OSM, głównie z Niemiec. Kolejny popularny temat to budowanie modeli trójwymiarowych w oparciu o dane OSM.

Kilkoma nowościami od zeszłorocznej State Of The Map podzieliła się Anette Thurow, zajmująca się wszelkiego rodzaju mapowaniem na rzecz, lub przez, osoby niewidome i słabowidzące. Były to kolejne udoskonalenia  map dotykowych, oprogramowanie do ich projektowania, aplikacje mobilne i umiarkowanie dobre wiadomości o nagrodach zdobytych przez projekty prowadzone przez jej grupę. Jak powiedziała, niestety nawet suma tych nagród jest rzędu 3 tyś. euro co pozwala na pokrycie kosztów zatrudnienia programistów lub zakupu materiałów w niewielkim stopniu.

Autor: Andrzej Zaborowski (źródło)