OSM kartuje słupki

13 maj

Mamy przyjemność poinformować, że Stowarzyszenie OSM Polska zorganizowało konkurs na zbieranie kilometrażu dróg krajowych, wojewódzkich i innych w Polsce.

Ideą konkursu jest zebranie współrzędnych GPS słupków pikietażowych, oznaczonych jako n km + 0 i wprowadzenie ich do bazy OSM.

W konkursie warto wziąć udział z dwóch powodów. Pierwszy (oczywisty) to nagrody. Drugi, pikietaż w założeniu ma być wykorzystywany w działaniach Państwowej Straży Pożarnej i innych służb, więc te dane mogą przydać się każdemu z nas w sytuacji kryzysowej

Przed przystąpieniem do konkursu zachęcamy do zapoznania się z regulaminem.

Konkurs jest nastawiony na zbieranie danych w terenie. Dopuszcza się interpolowanie, ale tylko maksymalnie do trzech kolejnych punktów (kilometrów), przy czym ta interpolacja powinna być jak najdokładniejsza i wyznaczona z użyciem narzędzi do mierzenia odległości, które są dostępne w JOSM (np. wtyczka measurement).
Uczestnik, który nie będzie w stanie udowodnić, iż wprowadzone dane zostały zebrane “w terenie”, może utracić prawo do nagrody. Dlatego zachęcamy do zbierania i zachowywania jak największej ilości “dowodów” w postaci śladów GPX i zdjęć, tak, by komisja konkursowa nie miała wątpliwości co do słuszności otrzymanego miejsca.

 

Nagrody:

1. miejsce – nagroda rzeczowa o wartości ok. 400 zł
2. miejsce – nagroda rzeczowa o wartości ok. 250 zł
3. miejsce – nagroda rzeczowa o wartości ok. 100 zł

Sponsorem głównej nagrody jest firma Abakus ST. Sponsorem pozostałych nagród jest stowarzyszenie OSM Polska. Zakończenie konkursu – 30 czerwca 2013 roku.

Ranking słupkododawaczy: http://osmapa.pl/konkursy/pikietaz/

 

Tagowanie, czyli jak oznaczać słupki:

Uczestnik, korzystając z któregoś z programów do edycji OSM, zaznacza miejsce na drodze (autostradzie, ekspresówce, krajowej bądź wojewódzkiej), w którym stoi słupek pikietażowy z oznaczeniem n km + 0 poprzez umieszczenie węzła z odpowiednim tagowaniem:
– highway=milestone (tag oznaczający słupek pikietażowy)
– pk= (tag oznaczający odległość od początku trasy, wartość odczytana ze słupka)
– ref= tag oznaczający numer drogi (np. ref=A1)

Przykładowo, opierając się na zdjęciu powyżej, węzeł powinien być otagowany następująco: highway=milestone pk=90 ref=933.

Węzeł powinien być umieszczony w osi drogi, ale bez przyklejania go do drogi i innych obiektów. Przykładowy słupek w bazie OSM: http://www.openstreetmap.org/browse/node/2272107582

 

Jak zbierać?

Zrzut ekranu z uruchomionym programem

Najłatwiejszym sposobem jest skorzystanie ze specjalnie w tym celu napisanej aplikacji na urządzenia z systemem Android – Pikietaz.apk. Umożliwia one wygodne zbieranie słupków za pomocą telefonu z odbiornikiem GPS. Generuje ona gotowy plik *.osm, który wystarczy otworzyć w programie JOSM i po sprawdzeniu danych wysłać na serwer.

Inny sposób to skorzystanie z dowolnego odbiornika GPS pozwalającego na zaznaczanie i zapisywanie punktów trasy. Później takie dane należy przekonwertować do formatu OSM, prawidłowo otagować (oznaczyć) w edytorze JOSM i wysłać. Jest to sposób trudniejszy i wymagający większej uwagi od uczestnika niż w przypadku dedykowanej aplikacji.

W razie problemów z którymś z aspektów konkursu zachęcamy do pytania na forum: http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=334099#p334099

 

Przypominamy również o konieczności zachowania bezpieczeństwa na drodze, najlepiej więc, jeśli zbieraniem słupków zajmowałby się pasażer ;-)