“Every Door” – Studencka recenzja.

14 lis

Tydzień przed dniem Niepodległości w strugach deszczu Zespół naukowym z Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie na terenie dróżek w Kalwarii Zebrzydowskiej dokonał terenowej edycji punktów w OSM. W terenie postanowili użyć aplikacji Every Door, która okazała się strzałem w dziesiątkę w tego typu zadaniu. Tutaj krótka recenzja:

Aplikacja pozytywnie zaskoczyła nas prostotą działania oraz bardzo przejrzystym interfejsem. Dzięki stałemu podłączeni z kontem OpenStreetMap mieliśmy możliwość przesyłania punktów bezpośrednio do map OSM. Dzięki temu unika się dodatkowej pracy przy komputerze oraz niepotrzebnego przesyłania punktów w formacie GPX. Bardzo przydatną funkcją dla osób rozpoczynających przygodę z OSM jest wybór tagów z listy. Funkcja ta ogranicza ryzyko popełnienia błędu. Dobrym rozwiązaniem jest również możliwość wykonania edycji położenia obiektów i tagów w każdym momencie. W przypadku naszej edycji wykorzystaliśmy możliwość dodaniu hasztagu, który w późniejszej publikacji pozwoli na wysortowanie warstw dodanych w trakcie naszej akcji. Jednym z minusów aplikacji Every Door jest wymagane stałe połączenie z Internetem, które nie na każdym obszarze jest możliwe.

Podsumowując, aplikacja Every Door wywarła na nas bardzo pozytywne wrażenie. Dzięki funkcją, które oferuje nadaje się do użycia przez każdego użytkownika OSM, zarówno dla doświadczonych edytorów jak i dla amatorów, chcących rozpocząć swoją przygodę z edytowaniem map OSM. Zdecydowane aplikacja ta przypadła nam do gustu i z wielką chęcią będziemy z niej korzystać przy tego typu akcjach, aby w większym stopniu zagłębić się w pracę tej aplikacji.

Plusy:

  • Stałe połączenie z kontem OSM, co pozwala na dodawanie punktów bezpośrednio na mapę
  • Prosty czytelny interfejs
  • Wybieranie tagów z listy, co niweluje ryzyko popełnienia błędów w tagowaniu
  • Możliwość dodawania hasztagów, co jest przydatne w trakcie robienia projektów
  • Możliwość edycji położenia oraz tagów w każdym momencie

Minusy:

  • Potrzeba stałego podłączenia do Internetu
  • Często ręcznie trzeba pobierać dane z OSM (jednak nie jest to uciążliwe, ponieważ działa to bardzo szybko i wymaga tylko jednego kliknięcia)
  • Brak możliwości ręcznego pobierania danych OSM, kiedy dokonaliśmy jakiejś edycji (najpierw trzeba przesłać edycje, a dopiero po przesłaniu można pobrać dane z OSM) – w przypadku wydarzeń może to spowodować zduplikowanie punktów