Humanitarian OSM Team rozwija się

27 sty

HOT, czyli nieformalna grupa osób zaangażownych w pomoc humanitarną przy wykorzystaniu OpenStreetMap, wyłoniła się najwidoczniej na początku zeszłego roku po wydarzeniach związanych z trzesieniem ziemii na Haiti. Zauważono wtedy, że darmowe i edytowalne mapy mają wielką wartość w sytuacjach, gdzie dane geograficzne są niedostępne lub przestarzałe, lub zmiany w terenie następują ze zwiększonym tempem. Kilka ciekawych wiadomości z ostatnich tygodni świadczy o rozwoju i wyraźnym wzroście znaczenia grupy Humanitarian OpenStreetMap Team, której celem jest bycie punktem kontaktowym pomiędzy społecznościami niosącymi pomoc humanitarną, a tymi tworzącymi otwarte mapy.

Od zeszłego roku działalność zespołu skupiała się najbardziej wokół odpowiedzi na kataklizmy i stany kryzysowe, w których występowało zagrożenie życia, i na wspomaganiu rozwoju niektórych z najbiedniejszych społeczności na świecie. Kolejne “aktywacje” grupy następowały, często spontanicznie, bezpośrednio w następstwie wiadomości o sytuacjach kryzysowych lub kiedy oceniano prawdopodobieństwo wystąpienia takiej sytuacji. Uczestnicy wykorzystywali wtedy istniejące źródła informacji o dotkniętym obszarze geograficznym do uzupełnienia lub zaktualizowania mapy tego obszaru. Jednocześnie zespół HOT z dosyć dużym powodzeniem stara się zdobywać nowe i najbardziej aktualne źródła danych. Na ich prośby kilkakrotnie już odpowiedzieli dostawcy zdjęć satelitarnych tacy jak SPOT Image i DigitalGlobe. Przy innych okazjach udało się zebrać fundusze na zakup aktualnych zdjęć z indywidualnych donacji lub z pomocą fundacji OpenStreetMap. Powstały narzędzia informatyczne, w tym związane z platformą Ushahidi. Oprócz tego kilku uczestników HOT dotarło osobiście do zagrożonych lokalizacji wspomagać zespoły ratowników danymi geograficznymi, lub pomagać lokalnym grupom wolontariuszy w ich działaniach i prowadząc dla nich szkolenia.

Jedna z takich lokalnych organizacji to COSMHA, o której wpis znalazł się na niedawno powstałym blogu i stronie domowej HOT. COSMHA została założona w zeszłym roku z pomocą członków HOT i ośrodka kultury dzielnicy Cite Soleil w Port-au-Prince, ale ma już oddziały w innych miastach Haiti. Składa się z ponad 200 członków, którzy tworzą i aktualizują mapy OSM na potrzeby różnych zadań, aktualnie wspomagając walkę z epidemią cholery.

(Inne aktywacje HOT w 2010 dotyczyły powodzi w Kolumbii, Albanii, Brazylii i Pakistanie, przejścia tajfunu na Filipinach, trzęsień ziemii w Chinach i Chile i kryzysu politycznego na Wybrzeżu Kości Słoniowej. W większości z nich pomoc jest nadal potrzebna — bardzo zachęcam do udziału w tych inicjatywach, zwłaszcza, że próg wejścia bywa niski. Wszelkie informacje na ten temat, oraz o wcześniejszej działalności humanitarnej w OSM, znajdują sie na stronie wiki HOT.)

Oprócz nowego blogu, zespół HOT rozwiązał właśnie wczoraj konkurs na swoje logo — wygrana propozycja zgłoszona przez Samana Bemela Benruda widoczna powyżej. (Dla tych którzy nie zdążyli wykorzystać swojego talentu trwa jeszcze konkurs na nowe logo dla konferencji State of the Map 2011)

Wczoraj również ogłoszono, że zespół HOT zebrał fundusze na pokrycie kosztów operowania jako organizacja, a to głównie dzięki donacjom ze strony niemieckiej firmy GeoFabrik oraz międzynarodowej organizacji developmentseed.org, zajmującej się problemami komunikacji i wizualizacji przez narzędzia open-source.  Ta wiadomość zbiegła się z wczorajszym ogłoszeniem donacji 50 tysięcy dolarów dla Fundacji OpenStreetMap od firmy MapQuest (o której już wspominałem na tym blogu), podwykonawcy America On-Line. Ta sama firma ogłosiła jednocześnie otwarcie kolejnych nowych usług webowych opartych na OpenStreetMap.

Swoją drogą czekam z niecierpliwością, aż MapQuest otworzy polski serwis z mapami OSM, tak jak kiedy otwierał kolejne lokalne wersje swojego portalu wchodząc na rynki kilku europejskich krajów.


Źródło: http://blog.openstreetmap.pl/2011/hot-rosnie/