Polskie Stowarzyszenie OpenStreetMap

10 mar

Do teraz projekt OpenStreetMap nie miał w Polsce osobowości prawnej.  Fundacja OpenStreetMap była zarejestrowana w Wielkiej Brytanii a w kilku innych krajach, w tym w Hiszpanii, Francji i Stanach Zjednoczonych, utworzono lokalne stowarzyszenia reprezentujące fundację oraz interesy projektu i jego miejscowych uczestników.  (Należy zauważyć, że rodzaj organizacji jakim jest fundacja w prawie anglosaskim jest w rzeczywistości odpowiednikiem stowarzyszenia w innych jurysdykcjach)

W miniony weekend, 5 marca 2011, również w Polsce odbyło się spotkanie założycielskie Stowarzyszenia OpenStreetMap mającego działać na terenie kraju. Będzie ono reprezentować uczestników projektu, ale tak jak w przypadku Fundacji OSM, jego cele nie ograniczają się do tych dotyczących samego projektu. 

Spotkanie w Łodzi
Spotkanie założycielskie na Politechnice Łódzkiej. Trwa prezentacja Andrzeja Zaborowskiego nt. zdjęć latawcowych

Cele nowopowstałego stowarzyszenia uwzględnione w jego statucie to także szerzenie wiedzy z zakresu geoinformatyki, kartografii, ochrony środowiska, wspieranie inicjatyw związanych z tworzeniem i udostępnianiem danych geograficznych na wolnych licencjach, a nawet tworzenie wolnego oprogramowania wspierającego działanie projektu. Jego członkami założycielami są 23 osoby, które przyjechały tego dnia do Łodzi by spotkać się pierwszy raz w tak dużym gronie uczestników tego internetowego projektu.

Spotkanie wsparła organizacyjnie Politechnika Łódzka. Wśród jego uczestników było kilku z najaktywniejszych mapowiczów OpenStreetMap, przedsiębiorcy, członkowie organizacji takich jak Fundacja OpenStreetMap, polskie Stowarzyszenie Wikimedia czy polski oddział OSGeo, a także lokalnych grup rowerzystów, grup użytkowników Linuksa i innych organizacji o charakterze społecznym i organizacji pozarządowych. Oprócz rozmów wspólnie podjęto próbę naniesienia na mapę najbliższych okolic kampusu Politechniki, odbyły się prelekcje na tematy związane z projektem, spotkanie z prasą i pokaz oprogramowania opartego o OSM firmy Spoorle — start-upu geoinformatycznego z Warszawy.

Rzeczywiste wpisanie Stowarzyszenia do krajowego rejestru nastąpi prawdopodobnie za kilka miesięcy, potem będzie się ono starało o status organizacji pożytku publicznego.  Już dziś jednak stowarzyszenie stara się realizować aktywnie swoje cele.  Prezes wybranego w czasie spotkania siedmioosobowego zarządu stowarzyszenia, Tomek Domagalski, nawiązuje w imieniu projektu kontakty z polskimi instytucjami.

Przewidywane jest także uzyskanie w przyszłości statusu organizacji federowanej Fundacji OSM, tak, aby stowarzyszenie mogło prawnie ją reprezentować na terenie Polski.  Dotychczas nie ma jeszcze żadnej oficjalnej federacji na świecie, nadal trwa praca nad szablonem umowy pomiędzy fundacją a jej federacjami. Fundacja posługuje się jednak różnymi instrumentami ważnymi we wszystkich krajach, takich jak zarejestrowanym znakiem towarowym OpenStreetMap.

Źródło: http://blog.openstreetmap.pl/