Navigator Free (WinCE) – recenzja

8 sie

Navigator FreeTomasz vel SQ9NIT postanowił dla nas napisać recenzję nawigacji Navigator Free opartej na danych z OpenStreetMap. Dziękujemy!

Mapfactor Navigator Free to oprogramowanie nawigacyjne czeskiej firmy Mapfactor s.r.o., obecne w środowisku OpenStreetMap od ok. 2 lat. Działa ono pod kontrolą systemów WinCE/Windows Mobile, Android (2.3) oraz Windows XP i nowszych. Z powodzeniem uruchomiony został również w Ubuntu 12.04 pod kontrolą Wine.

Oprogramowanie to jest bezpłatne, dostępne ze strony producenta, korzysta z danych Openstreetmap przetworzonych do własnego, zamkniętego formatu *.mca. Aktualizacje mapy dla obszaru Polski publikowane są obecnie co ok. 3-4 tygodnie. Aplikacja na urządzeniach mobilnych pracuje w trybie offline – nie pobiera żadnych danych z Internetu. Nie ma też, niestety, możliwości pobrania aktualizacji map z tego poziomu.

W moim przypadku testowanie aplikacji odbywało się na łącznej trasie 2234 km, z czego ok. 300 km w ruchu miejskim w Wuppertalu oraz Dortmund – miastach, gdzie dane OSM są dostępne w dobrej jakości. Wykorzystywałem urządzenie Lark 35.8 (z promocji w „neostradzie”) pracujące pod kontrolą WinCE 5.0

Program dostarczany jest w formie instalatora dla systemów Windows. Zajmuje się on bezpośrednią instalacją na karcie pamięci urządzenia (poprzez ActiveSync lub czytnik kart), pobraniem i aktualizacją map, komunikatów głosowych. Instalacja przebiega bezproblemowo.

Sam interfejs programu jest czytelny, w pełni w języku polskim i co najważniejsze z poprawnymi tłumaczeniami. Po starcie użytkownikowi prezentowany jest ekran mapy, z wskaźnikiem ilości satelitów, prędkością aktualną, czy współrzędnymi GPS. Aby wyznaczyć trasę wybieramy podwójnym kliknięciem punkt na mapie wskazujemy jedną z wyświetlonych opcji (początek trasy, koniec, punkt pośredni, informacja). Drugą możliwością jest wybór opcji wyszukiwania – dostępną wprost z ekranu mapy, czy nawigacyjnego. W czasie mojej pracy z programem zauważyłem pewną niedogodność – konieczne było wskazanie również punktu początkowego trasu, w przeciwnym przypadku trasa wyliczana od ostatniego zapamiętanego punktu początkowego, czasem bardzo odległego – program nie oblicza domyślnie trasy z aktualnego miejsca pobytu.

Kolejnym problemem zauważalnym w czasie pracy jest zawieszanie się algorytmu wyliczającego trasę, jeśli uruchomimy go przed znalezieniem poprawnego sygnału GPS, lub gdy poruszamy się, często zmieniając kierunek (np. węzły autostradowe). Oczywiście nie jest to błąd krytyczny – program sam ostrzega zaraz po włączeniu, że w czasie jazdy nie powinniśmy sterować urządzeniem nawigacyjnym, tylko najpierw je ustawić, a dopiero potem ruszać.

W czasie podróży przekonałem się że wybór opcji wyliczania trasy – najkrócej lub najtaniej może nas niestety wyprowadzić na manowce. Program bierze pod uwagę w tym przypadku także drogi gruntowe, wąskie osiedlówki i tym podobne. W warunkach ponad 1000 km przejazdu autostradą ciągłe pokrzykiwanie nawigacji że należy zjechać na najbliższym węźle może być irytujące. Gdy przestawimy nawigację w tryb najszybciej, wszystko wraca do normy. Wybór trasy proponowany przez Mapfactor Navigator Free z mapą Polski oraz Niemiec (północ, wschód, zachód) z ok. 20 czerwca w porównaniu do Planu podróży Google czy OSRM był optymalny.

A jak spoglądam na ten program jako człowiek który współuczestniczy w tworzeniu OSM? Generalnie pozytywnie. Na pewno brakuje mi w nim “Asystenta pasa ruchu” – funkcji dostępnej w większości popularnych rozwiązań komercyjnych. W płatnej wersji Navigatora to rozwiązanie jest dostępne.

Program bardzo dobrze radzi sobie z relacjami ograniczeń (restrykcjami), wyświetlaniem i nadzorowaniem prędkości maksymalnej, również poprzez system zróżnicowanych ostrzeżeń, z obsługą rond – szczególnie tam, gdzie nie są one pocięte na małe kawałki. Nawet mocno skomplikowane skrzyżowania nie sprawiają problemu. Poprawnie również obsługiwane adresy budynków w schemacie Karlsruhe.

Na co chciałbym zwrócić uwagę maperów OSM, aby pomogli w poprawnej pracy programu przy kolejnych wydaniach mapy? Na prawidłowe tagi ref dróg, oraz umieszczanie tagu motorway_junction we właściwym miejscu węzła, na zjazdach z autostrady, a nie na wjazdach lub w centralnej części węzła – bo rendering dobrze wygląda. Owszem wygląda dobrze, ale nie pomaga.

Ogólna ocena programu jest moim zdaniem pozytywna, program pracuje stabilnie, mimo słabego sprzętu na jakim został uruchomiony oraz wolnej karty SD reagował na polecenia w akceptowalnym czasie. Mogę polecić go tym wszystkim, którzy nie chcą płacić dużych kwot za aktualizacje map, a szczególnie tym którzy mieszkając w małych miejscowościach, nie mogą liczyć na dokładność map komercyjnych. W tym przypadku duet Mapfactor Navigator Free oraz mapy OSM wygrywają swoją elastycznością.