Zmiana licencji

19 lip

OpenStreetMap wkroczyło w ostatni etap zmiany licencji z CC BY-SA na ODbL. Etap najbardziej bolesny, ponieważ pociąga to za sobą usunięcie danych wprowadzonych przez osoby, które nie zgodziły się przenieść swojej twórczości na nową licencję.

Polska jest jednym z krajów, którego mapa ucierpi na tym procesie najbardziej, ze względu na importy danych z projektu UMP. Niestety jego uczestnicy (poza pojedynczymi osobami) nie wyrazili zgody na opublikowanie zaimportowanych danych na licencji ODbL. Na domiar złego wiele osób z OSM edytując mapę nie zastępowało danych UMP swoimi danymi, a jedynie dokonywało ich modyfikacji. Oczywiście jest to jak najbardziej naturalne i prawidłowe działanie, jednakże z powodu zmiany licencji dane te nie będą już dostępne w OSM.

Proces czyszczenia bazy można oglądać tutaj. Zachęcamy do aktywnego włączenia się w uzupełnianie już utraconych danych jak i zastępowania danych, które zostaną usunięte. Widząc jak wiele danych z terenu Polski zostało (i zostanie) usuniętych do pomocy przyłączyły się także społeczności z Rosji i Niemiec.

Remapping Polski koordynowany jest pod adresem: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Poland_remapping

Podstawową zaletą nowej licencji w stosunku do CC jest możliwość użycia innej licencji dla pracy pochodnej wygenerowanej z danych na ODbL. Przykładowo, tworząc mapę papierową, można użyć dla niej dowolnej licencji (np. komercyjnej), czego stara licencja nie umożliwia (w przypadku licencji CC-By-SA praca pochodna musi być zawsze na tej samej licencji co źródło).

Reasumując, nowa licencja pozwala na swobodniejsze wykorzystanie zasobów zgromadzonych w OpenStreetMap.