Mamy przełom: można korzystać ze zdjęć Geoportalu

6 wrz

geoportal
Spieszymy do was z bardzo interesującą informacją, która pewnie ucieszy wiele osób edytujących OpenStreetMap w Polsce. Otóż po długich bojach z GUGIKiem koledzy z projektu UMP otrzymali następującą odpowiedź:

Zgodnie z zawartymi w ustawie definicjami usług serwis www.geoportal.gov.pl umożliwia wyszukiwanie i przeglądanie zbiorów we wskazanym zakresie. Nie mniejsze znaczenie ma fakt, że obydwie usługi udostępniane są w serwisie nieodpłatnie bez żadnych ograniczeń.

Co to oznacza? Mianowicie możemy korzystać bez przeszkód z ortofotomapy Geoportalu. Małe wyjaśnienie prawne można znaleźć na forum. Kompletną korespondencję można natomiast przeczytać na wiki UMP.

Adresy WMS ortofotomapy dla edytorów OSM (np. JOSM):

http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/img/guest/ORTO/MapServer/WMSServer?FORMAT=image/jpeg&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&LAYERS=Raster&STYLES=&SRS={proj}&WIDTH={width}&HEIGHT={height}&BBOX={bbox}

http://sdi.geoportal.gov.pl/WMS_ORTO/WMService.aspx?FORMAT=image/jpeg&VERSION=1.1.1&SERVICE=WMS&REQUEST=GetMap&Layers=ORTOFOTO&styles=&SRS={proj}&WIDTH={width}&height={height}&BBOX={bbox}

Ale o co chodzi?

Dla osób, które po raz pierwszy stykają się z edycją OSM irytujący mógł być fakt, iż spora część kraju nie miała pokrycia w zdjęciach satelitarnych/lotniczych ze względu na to, iż chcąc nie chcąc byliśmy skazani na korzystanie ze zdjęć projektu Bing. Od dzisiaj bariera znika, tak więc zapraszamy do edycji!