Pół roku w OpenStreetMap

6 lip

Rozwój projektu OpenStreetMap nabiera tempa.

Coraz więcej mapujących oraz szybko rosnąca ilość danych sprawia, że cel stworzenia najdokładniejszej mapy świata staje się niemal osiągnięty. Rośnie również zainteresowanie projektem przez firmy, które wspierają projekt i pomagają mu w dalszym rozwoju – również w Polsce. Początki projektu nie były łatwe. Mała ilość danych zniechęcała użytkowników do korzystania z map, a i narzędzia dla mapowiczów pozostawiały sporo do życzenia. Na szczęście te czasy już powoli odchodzą w niepamięć i zostaje tylko świetlana przyszłość projektu.

W ciągu ostatniego pół roku plik planet.osm.tar.bz2 (skompresowany obraz całego globu) powiększył się o około 5GB, a więc o 20% swojej objętości. Jest to ogromny przyrost danych, który cały czas przyśpiesza. A jak na tle świata wypada Polska? Otóż wychodzi na to, że jeszcze lepiej!

Aktywni edytujący w Polsce: 5 czerwca - 5 lipca
Aktywni edytujący od 5 czerwca do 5 lipca. Średnio teren Polski w OSM edytuje 90 - 100 osób dziennie.

W przeciągu ostatnich 6 miesięcy przybyło u nas 40% danych, dzięki temu nasz udział w danych na świecie wzrósł z 1,2% do 1,5%, a w Europie z 2,3% do 2,8%. Można więc z tego wywnioskować, że Polska rozwija się szybciej niż większość państw w Europie i na świecie. Jest to prawdopodobnie spowodowane licznymi importami, które odbyły się w tym roku, ale również zwiększającą się liczbą użytkowników w Polsce.

Mamy obecnie w Polsce ponad 29 mln węzłów, ponad 3 mln dróg i prawie milion relacji.