3 miliony adresów w OSM

5 mar

Piąty dzień marca jest znaczącą datą dla polskiej społeczności OpenStreetMap. 5 marca 2011 roku powstało  stowarzyszenie OSM Polska, mające na celu promowanie projektu  OpenStreetMap w Polsce. Dokładnie  trzy lata od tego momentu możemy pochwalić się osiągnięciem okrągłej  liczby 3 milionów punktów adresowych na terenie Polski.

Za tak dużą bazę adresów odpowiada kilka czynników. Dzięki bazie iMPA prowadzonej w ramach ewidencji miejscowości, ulic i adresów (EMUiA) możliwy był import punktów adresowych dla wielu gmin w całej Polsce. Nawiązano także kontakty z urzędami miejskimi, dzięki czemu projekt został zasilony nie tylko adresami z miejskiej bazy, ale także obrysami budynków.  Niemniej ważna jest aktywna społeczność, która każdego dnia zwiększa liczbę punktów adresowych oraz na bieżąco nanosi poprawki. Istotnym elementem przyspieszającym tempo rozwoju map OSM w Polsce jest Stowarzyszenie, które koordynuje działania społeczności i prowadzi kontakty z instytucjami i firmami. W ramach Stowarzyszenia monitorowana jest również jakość danych.

Zebrane dane można wykorzystać m.in. w nawigacji MapFactor Navigator Free lub OsmAnd, a nawet w nawigacjach marki Garmin. Cechą odróżniającą te aplikacje od czołowych nawigacji komercyjnych jest możliwość wyszukiwania adresów w miejscowościach bez nazwanych ulic (wsiach).

Liczbą zebranych danych adresowych OpenStreetMap zaczyna konkurować z produktami komercyjnymi[1].

Oczywiście, nie spoczywamy na laurach. W Polsce jest około 7 milionów punktów adresowych, więc przed nami jeszcze dosyć długa droga.

1. Automapa jest w posiadaniu 3.4 mln punktów adresowych (źródło: http://www.automapa.pl/?PEI=10533&lng=PL )