Podsumowanie roku 2013

14 sty

Rok 2013 był bardzo owocny dla OpenStreetMap, a szczególnie jeśli chodzi o Polskę. Stowarzyszenie i projekt miało okazję zaprezentować się na wielu konferencjach w tym Gisforum, OpenGIS 2013, Plener podróżniczy, Dni wolnego oprogramowania czy Targi Edura. Stowarzyszenie pozyskało również pierwsze środki pochodzące z 1% podatku, które w przyszłości zostaną poświęcone na rozwój projektu w Polsce (1293 zł).

Miniony okres to szeroka współpraca pomiędzy strażą pożarną oraz naszą społecznością, przykładem jest “Akcja Wieluń” oraz konkurs pikietażowy. Na tę okazję powstała specjalna aplikacja StrażakOSM na androida, której opiekunem jest firma Abakus.

Jeśli chodzi o techniczne aspekty projektu to identyfikatory dla węzłów przekroczyły granicę 32-bit i są obecnie liczbami 64-bitowymi. Obecnie system zgłaszania błędów jest zintegrowany ze stroną osm.org co przyczyniło się do większego zasięgu wśród użytkowników, a co za tym idzie, polepszenia jakości map.

W 2013 pojawił się również nowy edytor iD, który przyciągnął wielu początkujących mapowiczów do projektu. Zmianie uległ interfejs strony głównej projektu openstreetmap.org. Powstała również niezliczona liczba projektów np. gdzie.bl.ee, na której możemy zobaczyć różne miejsca wraz z godzinami otwarcia oraz również nasza rodzima osmapa.pl przeżyła mocną modyfikację. Wizualizacje danych dla Polski (autor marimil) również uległy zmianom. Powstały nowe narzędzia takie jak np. “samotne adresy”. Naszą mapę znajdziecie również w garminach oraz na przystankach w Szczecinie i Tramwajach Śląskich.

Jesteśmy również bardzo dumni z pozyskanych danych (w tym importu punktów adresowych z ok. 900 gmin) i wszystkim, którzy się to tego przyczynili dziękujemy. Nie możemy również zapomnieć o tym, że dzięki kolegom z UMP możemy korzystać z geoportalu, który jest dla nas bardzo pomocnym podkładem.

Na świecie projekt OpenStreetMap cieszy się rosnącą popularnością wśród firm, potencjał wykorzystuje np. Foursquare, który zachęca do edycji map oraz Pinterest.

Statystyki

Mamy dla Was również trochę danych statystycznych. Obecnie objętość pliku poland.osm.bz2 wynosi 594MB (+88% w porównaniu z zeszłym rokiem). Przekłada sie to na około 17 mln dodatkowych węzłów, prawie 2 mln linii z czego ponad 400 tys. to drogi. Mamy również więcej o 2,4 mln elementów z tagiem określającym adres (+340%), 140 tys. punktów użyteczności (+55%), 33 tys. sklepów (+37%).

Polska na tle całego świata

Obecny rozmiar pliku planet.osm.bz2 to 32GB. Polskie dane zajmują 1,8%, a więc więcej niż przed rokiem (1.2%). Rozwijamy się szybciej, niż średnia na świecie i w Europie. (świat waży o 28% więcej, Europa o 30%, Polska 88% więcej).