Konkurs “Bocianie gniazda 2014”

15 cze

Stowarzyszenie OpenStreetMap Polska organizuje konkurs na zaznaczanie lokalizacji gniazd lęgowych bociana białego w projekcie OpenStreetMap.

Celem konkursu jest stworzenie ogólnopolskiej (a w przyszłości być może również międzynarodowej) bazy oraz interaktywnej mapy gniazd bocianich z dokładnymi koordynatami opublikowanej na wolnej licencji – w odróżnieniu od innych baz, które nie są publicznie dostępne. Dużą wartość dodatkową niesie też wykonywana dokumentacja zdjęciowa przeznaczona do umieszczenia w zasobach Wikimedia Commons. Zbieranie tego typu informacji nie jest skomplikowane technicznie, dlatego też zachęcamy wszystkie osoby do wzięcia udziału w konkursie – jest to dodatkowa i ciekawa aktywność motywująca do wycieczek w teren.

Aktualna mapa z naniesionymi bocianimi gniazdami znajduje się tutaj.

Konkurs trwa od 15 czerwca do 15 sierpnia. Jego zwycięzcą zostanie osoba, która w tym czasie doda najwięcej lokalizacji gniazd bociana białego. Zabawa nastawiona jest na aktywność na świeżym powietrzu, a nie kopiowanie danych z innych źródeł. Wprowadzając punkty, uczestnicy powinni więc opierać się na danych zebranych w terenie lub własnej wiedzy. Niedozwolone jest kopiowanie informacji z innych map lub źródeł o licencji niezgodnej z licencją OpenStreetMap.

Nagrodami są nagrody rzeczowe o łącznej wartości 1000 złotych. Zapraszamy na stronę konkursu.