Dane adresowe i budynki dla Polski dostępne w Rapid!

17 sty

Dobra informacja dla mapowiczów korzystających z edytora Rapid i nie tylko! Zbiór danych ArcGIS dostępnych w edytorze Rapid został wzbogacony o dane dla Polski. W chwili obecnej, korzystając z tego narzędzia możemy w prosty sposób wyszukać i dodać warstwę danych adresowych (Poland Addresses) i budynki (Poland Buildings).

Przypomnijmy, że Rapid to edytor powstały w oparciu o edytor przeglądarkowy iD (domyślny edytor na stronie openstreetmap.org), z tym że jego głównym celem jest zintegrowanie zaawansowanych narzędzi do mapowania, wiarygodnych, otwartych danych geoprzestrzennych i najnowocześniejszej technologii, a w rezultacie umożliwienie edytorom szybkie mapowanie przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości edycji.

W praktyce, po dodaniu warstwy danych, które nas interesują (Add/Manage Datasets) i wycentrowaniu mapy (Center map here), Rapid wyświetli obiekty warstwy i umożliwi wybór pojedynczego obiektu w celu sprawdzenia jego geometrii i atrybutów („tagów”). Co istotne, to człowiek decyduje, czy chce użyć takiego obiektu do edycji czy nie poprzez skorzystanie z funkcji „Use This Feature” (użyj/zaakceptuj obiekt) albo „Ignore This Feature” (zignoruj obiekt). Ponadto, decydując się na użycie takich danych nadal możemy wprowadzić własne modyfikacje.

Wracając do samych danych i ich pochodzenia, warto dodać, że możliwość korzystania ze zbiorów danych ArcGIS jest owocem współpracy Esri z lokalnymi samorządami i innymi jednostkami administracji oraz integracją z Rapid. Dzięki inicjatywie Esri, dane są nie tylko dostępne, ale również odpowiednio przygotowane i poddane analizie pod kątem przydatności dla społeczności OpenStreetMap, zgodności z Open Database Licence (ODbL) i wytycznymi dla importu danych. Dla zainteresowanych, aktualną listę udostępnionych zbiorów danych można znaleźć na OpenStreetMap Wiki.

Na obecną chwilę w zbiorach ArcGIS znajdują się głównie dane adresowe oraz budynki, ale co ciekawe pochodzą one zarówno z danych urzędowych jak i danych wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Na przykładzie danych udostępnionych dla Polski, w chwili obecnej możemy korzystać z danych urzędowych, a dokładniej z obiektów (i atrybutów) pochodzących z Bazy Danych Obiektów Topograficznych (BDOT10k) oraz Państwowego Rejestru Granic (PRG).

Podsumowując, Rapid umożliwia nam szybkie mapowanie w oparciu o lokalne, wiarygodne informacje dostarczone przez urzędy i nie tylko. Dostępny jest pod adresem: https://rapideditor.org/